Przepisy i regulaminy
Załącznik nr 5 do Uchwały Nr V/25/2015 Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 26 lutego 2015r. zmieniony Uchwałą Nr XXIII/228/2016 Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 15 września 2016r.
PRZEPISY TARYFOWE
dotyczące przewozu osób środkami komunikacji miejskiej w Mielcu na obszarze objętym integracją międzygminną w zakresie lokalnego transportu zbiorowego.
Użyte w niniejszych przepisach taryfowych określenia oznaczają:
Mielecka Karta Miejska (e-karta) – bezkontaktowa, elektroniczna karta będąca nośnikiem biletów elektronicznych, obowiązujących w komunikacji miejskiej w Mielcu. E-karta występuje w dwóch rodzajach:
-
jako karta na okaziciela, będąca nośnikiem elektronicznych biletów jednorazowych i elektronicznych biletów okresowych,
-
jako karta spersonalizowana, będąca nośnikiem elektronicznych biletów jednorazowych i elektronicznych biletów okresowych oraz informacji o ewentualnych ulgach bądź przejazdach bezpłatnych,
bilet elektroniczny – bilet zapisany na e-karcie, jednorazowy lub okresowy,
elektroniczna portmonetka – to usługa uruchomiona na e-karcie, pozwalająca na gromadzenie środków celem wykorzystania ich do wnoszenia opłat za jednorazowe przejazdy autobusami MKS Sp. z o.o. w Mielcu wg obowiązującej taryfy. Usługa jest aktywna w przypadku zgromadzenia na niej środków pieniężnych,
jednorazowy bilet elektroniczny – bilet uprawniający do jednorazowego przejazdu osoby lub przewozu bagażu pobierany z elektronicznej portmonetki,
okresowy bilet elektroniczny – bilet uprawniający do przejazdu osoby w określonym przedziale czasowym,
ważność biletu elektronicznego – to e-karta, którą po wejściu do pojazdu dokonano rejestracji przejazdu jednorazowego biletu elektronicznego lub okresowego biletu elektronicznego wymagającego rejestracji,
bilet jednorazowy – bilet papierowy oraz bilet zakupiony i wydrukowany u kierowcy autobusu, ważny tylko w autobusie, w którym został sprzedany,
bilet wieloprzejazdowy – bilet dzienny ważny w danym dniu kalendarzowym, bilet 24- godzinny ważny przez 24 godziny od momentu zakupu,
MKS - Miejska Komunikacja Samochodowa Sp. z o.o. w Mielcu,
Punkt Obsługi Klienta (POK) – punkt prowadzący sprzedaż biletów okresowych lub doładowań elektronicznej portmonetki, przyjmujący wnioski o wydanie i wydający e-karty,
Centrum Obsługi Klienta (COK) – mieści się w siedzibie MKS przy ul. Moniuszki 12 przyjmuje wnioski o wydanie e-karty, prowadzi personalizację e-kart, wydaje e-karty i przyjmuje reklamacje,
rejestracja przejazdu (kasowanie biletu) – operacja zbliżenia e-karty do kasownika znajdującego się w pojeździe, która może być połączona z naciśnięciem odpowiedniego przycisku znajdującego się na tym urządzeniu, w wyniku czego następuje zapis informacji o wykorzystaniu znajdującego się na e-karcie biletu elektronicznego odpowiedniego rodzaju,
rejestracja wyjścia z pojazdu – operacja zbliżenia e-karty do kasownika przy wysiadaniu z pojazdu, dokonywana po uprzedniej rejestracji przejazdu,
personalizacja karty miejskiej – zapisanie na e-karcie danych osobowych użytkownika lub nazwy użytkownika,
kaucja – opłata pobierana od wnioskodawcy za wydanie e-karty,
doładowanie kontraktów – elektroniczne zapisanie na e-karcie biletu okresowego lub doładowanie elektronicznej portmonetki.
§ 1.
Postanowienia ogólne
1. Pasażerowie mogą podróżować środkami komunikacji miejskiej w Mielcu na podstawie:
-
- ważnego biletu elektronicznego,
-
- biletu jednorazowego,
-
- biletu wieloprzejazdowego,
-
- wymienionych w załączniku nr 3 i 4 do Uchwały dokumentów upoważniających do korzystania z ulg lub zwolnień z opłat za przejazd.
2. Ceny opłat za bilety jednorazowe w tym o charakterze promocyjnym, bilety wieloprzejazdowe oraz bilety okresowe za przejazdy komunikacją miejską zawiera załącznik nr 2.
3. Wszystkie bilety okresowe, o których mowa w załączniku nr 2 § 2, § 3, § 4 oraz § 4a wymagają rejestracji.
4. System kasowania e-karty z elektroniczną portmonetką funkcjonuje na zasadzie pobierania opłat typu wejście-wyjście.
5. Opłaty z elektronicznej portmonetki pobierane są w systemie zaliczkowym w momencie rejestracji przejazdu w wysokości równej opłacie jak za jazdę do końca trasy danego kursu, a końcowe rozliczenie i ewentualny zwrot nadpłaty następuje przy dokonywaniu rejestracji wyjścia z pojazdu.
6. E-karta z zakodowanym kontraktem elektronicznej portmonetki uprawnia do korzystania z promocji w opłatach za przejazd, o którym mowa w załączniku nr 2, tab. 2, tab. 3 przy korzystaniu z jednorazowego biletu elektronicznego. Warunkiem korzystania z promocji jest dokonanie rejestracji wyjścia z pojazdu.
7. E-karta z zakodowanym kontraktem elektronicznej portmonetki uprawnia do korzystania z promocji w opłatach za przejazd, o których mowa w załączniku nr 2, tab. 2, poz. 6, tab. 3 poz. 6 (bilet przesiadkowy) pod warunkiem, że kontynuacja i zakończenie drugiego przejazdu po przesiadce odbywa się w strefie 0. Warunkiem korzystania z promocji jest dokonanie rejestracji wyjścia z obu pojazdów.
8. E-karta z zakodowanym kontraktem elektronicznej portmonetki uprawnia do korzystania z promocji w opłatach za przejazd, o których mowa w załączniku nr 2, tab. 2, poz. 7, tab. 3 poz. 7 (krótki przejazd - przejazd autobusem dowolnej linii pomiędzy dwoma przystankami) pod warunkiem zarejestrowania wyjścia z autobusu tj.:
-
- Przystanek 1 – pasażer wsiada i rejestruje przejazd
-
- Przystanek 2 – pasażer wysiada i rejestruje wyjście z autobusu
9. Linią specjalną o której mowa w załączniku nr 2 §1 pkt 6 jest linia uruchomiana doraźnie, jednorazowo np. przewóz na cmentarz w dniach Święta Zmarłych, przewozy do miejsc wydarzeń kulturalnych i sportowych itp.
10. Linią nocną o której mowa w załączniku nr 2 §1 pkt 7 jest linia określona w rozkładzie jazdy jako nocna w godzinach pomiędzy 23:00 - 5:00
11. E-karta wydawana jest w COK lub POK natomiast bilet wieloprzejazdowy można nabyć u kierowcy oraz w POK.
12. Nabycie biletu elektronicznego następuje w sposób określony w Regulaminie użytkowania Mieleckiej Karty Miejskiej.
13. Za nieważny uznaje się bilet:
-
- jednorazowy elektroniczny bez zarejestrowanego przejazdu,
-
- jednorazowy zniszczony bez możliwości odczytania, papierowy nieskasowany lub skasowany wielokrotnie,
-
- o zaniżonej wartości,
-
- wieloprzejazdowy po upływie określonego czasu lub daty obowiązywania,
-
- okresowy, nieważny na danej trasie,
-
- okresowy, którego okres ważności upłynął,
-
- okresowy wymagający rejestracji bez zarejestrowania przejazdu,
-
- odstąpiony innej osobie.
14. Kontynuacja przejazdu w tym samym autobusie po dokonaniu rejestracji wyjścia z pojazdu traktowana jest jak przejazd bez ważnego biletu.
§ 2
Zarząd Miejskiej Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. jest zobowiązany do wydania Regulaminu użytkowania Mieleckiej Karty Miejskiej. Regulamin określi w szczególności: sposoby składania wniosków i wydawania e-karty, doładowywania e-karty, zasady użytkowania, kontroli i reklamacji e-karty, zasady właściwego posługiwania się e-kartą.
§ 3
Obowiązki pasażera
-
Pasażer rozpoczynający podróż na podstawie biletu okresowego, jednorazowego biletu elektronicznego, jednorazowego biletu papierowego oraz imiennego biletu elektronicznego uprawniającego do bezpłatnych przejazdów i biletu na okaziciela dla towarzyszących opiekunów osób niepełnosprawnych, o którym mowa w załączniku nr 3 tab 1 po wejściu do pojazdu obowiązany jest niezwłocznie zarejestrować swój przejazd.
-
Pasażer, który zajmie miejsce w pojeździe bez ważnego biletu ma obowiązek niezwłocznie zgłosić prowadzącemu pojazd zamiar zakupu biletu. Szczegółowe zasady sprzedaży biletów u prowadzących pojazdy określone zostały w § 5.
-
Pod użytym w ust.1 i 2 pojęciem „niezwłocznie” rozumie się wykonanie tej czynności jako pierwszej po wejściu do pojazdu.
-
Pasażerowi nie wolno odstępować biletu jednorazowego nabytego u kierowcy lub skasowanego jednorazowego biletu papierowego innej osobie po zakończeniu przejazdu.
-
Zaleca się, aby po zarejestrowaniu przejazdu pasażer dokonał sprawdzenia poprawności jego zarejestrowania. W razie niezarejestrowania przejazdu z przyczyn technicznych pasażer jest zobowiązany zgłosić ten fakt prowadzącemu pojazd.
§ 4
W razie awarii lub uszkodzenia pojazdu, pasażerowi posiadającemu ważny bilet elektroniczny lub jednorazowy przysługuje prawo kontynuowania jazdy na podstawie tego samego biletu następnym pojazdem tej samej linii lub innej linii, przebiegającej tą samą trasą, albo pojazdem zastępczym.
§ 5
Sprzedaż biletów w pojeździe.
-
Sprzedaż biletów przez kierujących pojazdami komunikacji miejskiej stanowi uzupełniającą formę sprzedaży biletów i może odbywać się wyłącznie podczas postoju na przystanku, za odliczoną kwotę.
-
U prowadzących pojazdy można nabywać wyłącznie bilety jednorazowe i wieloprzejazdowe.
§ 6
Kontrola biletów
1. Kontroli biletowej mają prawo dokonywać osoby legitymujące się dokumentem uprawniającym do jej przeprowadzenia tj. identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu.
2. W razie stwierdzenia braku odpowiedniego biletu lub ważnego dokumentu lub ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego albo ulgowego przejazdu kontroler jest uprawniony do nakładania i pobierania za pokwitowaniem należności przewozowych wraz z opłatą dodatkową albo wystawiania wezwania do zapłaty w wysokości przewidzianej w załączniku nr 2.
3. Obowiązkiem kontrolera jest poinformowanie pasażera o sposobie wnoszenia i wysokości opłaty dodatkowej oraz trybie odwoławczym.
4. Ponadto osoba kontrolująca:
1) jest obowiązana do kulturalnego zachowania się i okazywania w sposób czytelny dla pasażerów identyfikatora uprawniającego do przeprowadzenia kontroli biletów,
2) ma prawo żądać od pasażera okazania dokumentu uprawniającego do ulgowego lub bezpłatnego przejazdu w przypadku korzystania przez pasażera:
-
- z biletu jednorazowego,
-
- z biletu wieloprzejazdowego,
-
- z jednorazowego biletu elektronicznego na okaziciela.
-
- z okresowego biletu elektronicznego na okaziciela
3) ma prawo żądać od pasażera okazania dokumentów umożliwiających stwierdzenie tożsamości pasażera w celu dochodzenia roszczenia w razie nieuregulowania opłaty dodatkowej gotówką.
4) przeprowadzić kontrolę biletów w pojeździe i przy wyjściu z pojazdu. Dokończenie kontroli rozpoczętej w pojeździe może odbywać się również na przystanku.
5) w razie niezapłacenia należności i nieokazania dokumentu - ująć pasażera i niezwłocznie oddać go w ręce Policji lub innych organów porządkowych, które mają zgodnie z przepisami prawo zatrzymania podróżnego (np. Straży Miejskiej) i podjęcia czynności zmierzających do ustalenia jego tożsamości.
6) przed rozpoczęciem kontroli jest zobowiązana umożliwić wsiadającym pasażerom zarejestrowanie swojego przejazdu zgodnie z zasadami opisanymi w §3.
5. Pasażer posiadający spersonalizowaną e-kartę zakodowaną jako ulgowa lub bezpłatna nie jest zobowiązany do przedstawienia osobom kontrolującym dokumentu potwierdzającego ulgę, jeżeli uprawnienie dotyczące ulg lub zwolnień z opłat, które zostały zapisane w karcie personalizowanej obowiązują w momencie kontroli.
6. W razie uzasadnionego podejrzenia, że e-karta, bilet jednorazowy lub wieloprzejazdowy albo dokument uprawniający do ulgowych, bezpłatnych przejazdów jest podrobiony lub przerobiony lub używany przez osobę nieuprawnioną kontroler ma prawo zatrzymać kartę, bilet lub dokument za pokwitowaniem oraz przesłać go prokuratorowi lub Policji z powiadomieniem wystawcy dokumentu.
7. Pasażer jest obowiązany podczas kontroli biletów, okazać bilet uprawniający go do przejazdu, a na wezwanie przedstawić dokument poświadczający uprawnienie do przejazdu bezpłatnego lub ulgowego.
8. W razie stwierdzenia w czasie kontroli biletów braku ważnego biletu lub ważnego dokumentu poświadczającego uprawnienie do bezpłatnego lub ulgowego przejazdu pasażer zobowiązany jest do uiszczenia właściwej należności za przewóz oraz opłaty dodatkowej, albo przyjęcie wezwania do zapłaty.
9. W przypadku o którym mowa w pkt 4 ppkt 5 do czasu przybycia funkcjonariusza Policji lub Straży Miejskiej albo innych organów porządkowych pasażer jest obowiązany pozostać w miejscu przeprowadzania kontroli albo w innym miejscu wskazanym przez kontrolera.
10. W przypadku braku możliwości wydrukowania biletów przez kierującego pojazdem lub zarejestrowania przejazdu w kasowniku osoba kontrolująca nie może nałożyć na pasażera opłaty dodatkowej, a zobowiązana jest sporządzić raport na tą okoliczność.
§ 7
1. W sprawie trybu i zasadności nałożenia opłaty dodatkowej można składać wnioski (ustne osobiście lub pisemne) lub reklamacje (tylko pisemne) nie później niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wezwania do zapłaty, w COK wskazanym na pokwitowaniu lub wezwaniu do uiszczenia opłaty dodatkowej.
2. Uznanie zasadności reklamacji dotyczące nałożonej opłaty dodatkowej może nastąpić pod warunkiem uiszczenia opłaty za przejazd.
PRZEPISY
TARYFOWE

REGULAMIN
promocyjnej sprzedaży imiennych biletów okresowych za usługę przewozu środkami Miejskiej Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Mielcu.
Postanowienia ogólne
§ 1
Użyte w regulaminie określenia oznaczają:
- Uchwała Rady Miejskiej – Uchwała nr V/25/2015 Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 26 lutego 2015 w sprawie: ustalenia cen i opłat za usługi przewozowe, uprawnień do przejazdów ulgowych, sposobu ustalania wysokości opłaty dodatkowej oraz manipulacyjnej, przepisów taryfowych w komunikacji miejskiej w Mielcu realizowanej na obszarze Gminy Miejskiej Mielec oraz Gmin, które przystąpiły do porozumień międzygminnych w zakresie lokalnego transportu zbiorowego.
- cena podstawowa – cena za imienny bilet okresowy ustalona w §2, załączniku nr 2 „Ceny urzędowe za usługi przewozu osób świadczoneśrodkami komunikacji miejskiej w Mielcu oraz opłaty dodatkowe w obszarze objętym integracją międzygminną w zakresie lokalnego transportu zbiorowego" w/w Uchwały Rady Miejskiej.
- bilet okresowy – imienny bilet okresowy ważny na okres kolejnych 15 lub 30 dni.
§ 2
Regulamin określa szczegółowe zasady korzystania z promocji tj. udzielania rabatów cenowych wprowadzonych Zarządzeniem Prezydenta Miasta Mielca 183/2015 z dnia 1 lipca 2015r .
§ 3
Regulamin dotyczy pasażerów Miejskiej Komunikacji Samochodowej w Mielcu korzystających z biletów okresowych spełniających warunki określone w poszczególnych zasadach promocji z wyłączeniem pasażerów którzy:
- nie uregulowali należności za nałożoną opłatę dodatkową za przejazd bez ważnego biletu,
- nie uregulowali należności za nałożoną opłatę dodatkową za spowodowanie bez uzasadnionej przyczyny zatrzymania lub zmiany trasy środka transportu.
- nabywają imienne bilety okresowe na preferencyjnych zasadach, o których mowa w §6 pkt.2 Uchwały nr XXXVIII/335/2014 Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 27 marca 2014r. w sprawie wprowadzenia na terenie miasta Mielca Programu działań na rzecz rodzin wielodzietnych pod nazwą "Mielecka Karta Rodziny Trzy Plus" (Dziennik Urzędowy Województwa Podkarpackiego z dnia 15.04.2014 poz. 1308).
§ 4
Regulamin dotyczy następujących rodzajów promocji:
1. Promocja pod nazwą „Systematyczny zakup”,
2. Promocja pod nazwą „Z rodzeństwem taniej”.
§ 5
Promocja pod nazwą „Systematyczny zakup”.
Zasady promocji „systematyczny zakup”
1. Promocja dotyczy pasażerów, którzy systematycznie nabywają imienne bilety okresowe, o których mowa w § 2 załącznika nr 2 do uchwały Rady Miejskiej, o której mowa w § 1.
2. Przez systematyczny zakup rozumie się – zakup ciągły na następujące po sobie okresy 15 lub 30 – dniowe przy zachowaniu zasady, że przerwa pomiędzy jednym, a drugim okresem 15 lub 30 – dniowym nie może przekroczyć 3 dni kalendarzowych.
Jeżeli czwarty i następny dzień przerwy przypada w czasie uniemożliwiającym zakup biletów z przyczyn leżących po stronie MKS (np. zamknięte kasy) trzy dniowy okres przerwy zostaje zachowany.
3. Nabywanie i utrata rabatu za systematyczny zakup będzie następowała według zasady:
nabywanie rabatu
- 0% rabatu za zakup pierwszego, drugiego i trzeciego biletu – cena podstawowa
- 5% rabatu za zakup czwartego biletu
- 7,5% rabatu za zakup piątego biletu
- 10% rabatu za zakup szóstego i kolejnego biletu,
utrata rabatu - następuje w przypadku przerwania systematycznego zakupu (tj. przerwy równej co najmniej 4 dniom kalendarzowym pomiędzy kolejnymi zakupami biletów).
4. Okres ferii zimowych dla uczniów uczących się w systemie dziennym oraz wakacji dla uczniów i studentów uczących się w systemie dziennym nie przerywa ciągłości sprzedaży, o którym mowa wyżej pod warunkiem, że:
- przerwa pomiędzy końcową datą ważności biletu poprzedzającego okres ferii lub wakacji nie przekracza 3 dni kalendarzowych,
- przerwa pomiędzy początkową datą ważności biletu następującego po zakończeniu ferii lub wakacji nie przekracza 3 dni kalendarzowych.
§ 6
Promocja pod nazwą „Z rodzeństwem taniej”.
Zasady promocji:
1. Promocja dotyczy pasażerów tj. dzieci i młodzieży do 24 roku życia i studentów do 26 roku życia, uprawnionych do nabywania ulgowych imiennych biletów okresowych.
2. Podstawowym warunkiem otrzymania rabatu jest zakup biletów w danym miesiącu kalendarzowym dla co najmniej 2 dzieci w rodzinie, zameldowanych pod jednym adresem.
3. Wysokość przyznanego rabatu przedstawia się następująco:
- dla drugiego dziecka- 5% rabatu,
- dla trzeciego i kolejnego dziecka – 10% rabatu.
4. W przypadku zakupu drugiego biletu w tym samym m-cu kalendarzowym przez dziecko uprawnione do rabatu, o którym mowa w p.3 nabyta wysokość rabatu nie ulega zmianie.
§ 7
Przy zbiegu prawa do promocji, o których mowa w § 5,6 łączny procent rabatu będzie wynikiem ich sumy.
§ 8
Przy zastosowaniu promocji o których mowa w § 5,6 cena biletu ulega zaokrągleniu do pełnych dziesiątków groszy wg ogólnie obowiązujących zasad.
§ 9
Z dniem wejścia w życie niniejszego Regulaminu traci moc Regulamin promocyjny sprzedaży biletów okresowych za usługę przewozu środkami Miejskiej Komunikacji Samochodowej Sp. z o.o. w Mielcu przyjęty Uchwałą nr 4/14 Zarządu MKS Sp. z o.o. w Mielcu w dniu 13.05.2014r.
§ 10
Regulamin wchodzi w życie z dniem 01.07.2015r.
PRZEPISY PORZĄDKOWE
ZWIĄZANE Z GMINNYM REGULARNYM PRZEWOZEM OSÓB
Rozdział 1.
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
1. Ustala się przepisy porządkowe określające warunki przewozu osób i bagażu przez przewoźników wykonujących regularne przewozy osób w publicznym transporcie zbiorowym organizowanym przez Gminę Miejską Mielec.
2. Użyte w niniejszych przepisach określenia oznaczają:
1) Organizator – Gmina Miejska Mielec,
2) Przewoźnik – przedsiębiorca uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej
w zakresie przewozu osób,
3) Operator - przedsiębiorca uprawniony do prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób, który zawarł z organizatorem publicznego transportu zbiorowego umowę o świadczenie usług w zakresie publicznego transportu zbiorowego na linii komunikacyjnej określonej w umowie.
3. Przewoźnik i operator wykonujący regularne przewozy osób w publicznym transporcie zbiorowym powinien podejmować działania ułatwiające podróżnym, w szczególności osobom o ograniczonej zdolności ruchowej oraz osobom niepełnosprawnym korzystanie z środków transportowych.
4. Środki transportu, którymi wykonywane są regularne przewozy osób powinny być oznakowane w sposób widoczny dla pasażera w tym wyposażone w tablice kierunkowe oraz nazwę przewoźnika, albo organizatora.
5. Przewoźnik i operator jest obowiązany podać do publicznej wiadomości rozkład jazdy środków transportu na wszystkich wymienionych w rozkładzie jazdy przystankach komunikacyjnych oraz dworcach z wyłączeniem przystanków komunikacyjnych przeznaczonych dla wysiadających pasażerów.
6. W rozkładzie jazdy, o którym mowa w pkt 5 mogą być uwzględnione wyłącznie przystanki komunikacyjne i dworce określone przez organizatora.
7. Wsiadanie i wysiadanie pasażerów może odbywać się tylko i wyłącznie na przystankach komunikacyjnych lub dworcach określonych w rozkładzie jazdy.
8. Przewoźnik i operator jest obowiązany podać do publicznej wiadomości, w sposób zwyczajowo przyjęty obowiązujący u niego cennik opłat lub taryfę , a ponadto w każdym środku transportu powinien znajdować się wyciąg z cennika opłat lub taryfy.
9. Kontroli dokumentów przewozu osób i bagażu może dokonywać przewoźnik lub organizator publicznego transportu zbiorowego, albo osoba przez niego upoważniona legitymująca się identyfikatorem umieszczonym w widocznym miejscu.
10. Pasażerowie, osoby kierujące pojazdami, osoby kontrolujące dokumenty przewozu oraz personel nadzoru ruchu zobowiązani są do przestrzegania niniejszych przepisów.
11. Przewoźnik i operator jest zobowiązany umieścić w pojeździe w miejscu widocznym dla pasażerów informację o obowiązujących przepisach porządkowych, a także informację z adresem, pod który należy kierować skargi i wnioski lub reklamacje z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy przewozu przez przewoźnika, a osoba kierująca pojazdem powinna posiadać czytelny identyfikator.
Rozdział 2.
PRAWA I OBOWIĄZKI PASAŻERA ORAZ PRZEWOŹNIKA
§ 2.
Wsiadanie do pojazdu i wysiadanie z niego dozwolone jest tylko na odpowiednio oznakowanych przystankach, po całkowitym zatrzymaniu pojazdu.
§ 3.
1. Opłatę za przejazd (należność przewozową) pasażer uiszcza poprzez zakup odpowiedniego biletu lub spełnienie ustalonych przez przewoźnika lub organizatora publicznego transportu zbiorowego warunków dostępu do środka transportu.
2. Pasażer jest zobowiązany do przestrzegania ustaleń w zakresie cen biletów i innych opłat, uprawnień do przejazdów bezpłatnych i ulgowych oraz przepisów taryfowych obowiązujących u danego przewoźnika.
3. Pasażerowie:
1) mogą wsiadać do pojazdu i wysiadać z niego drzwiami przeznaczonymi do tego celu, odpowiednio oznakowanymi przez przewoźnika ( wejście, wyjście),
2) zajmujący miejsca stojące powinni w czasie jazdy trzymać się uchwytów lub poręczy,
3) zamierzający wysiąść z pojazdu na przystanku oznaczonym „na żądanie” powiadamiają o tym kierującego pojazdem poprzez naciśnięcie odpowiednio oznakowanego przycisku, a zamierzający wsiąść do pojazdu na takim przystanku dają znak podniesioną ręką, przy czym czynności powyższe powinny zostać dokonane przez pasażera w czasie zapewniającym bezpieczne zatrzymanie pojazdu na przystanku,
4) w trakcie wsiadania, przebywania w pojeździe i wysiadania powinni stosować się do zamieszczonych przez przewoźnika informacji o charakterze porządkowym,
5) nie powinni: zajmować miejsca w pobliżu kierującego pojazdem aby nie ograniczać jego pola widzenia, rozmawiać z nim oraz utrudniać kierującemu prowadzenie pojazdu.
4. Pasażer, który zajmie miejsce oznaczone: „dla osoby niepełnosprawnej” lub „dla osoby z dzieckiem na ręku”, jeśli nie ma ku temu uprawnień, obowiązany jest zwolnić je, w razie zgłoszenia się osoby, dla której miejsce takie jest przeznaczone.
5. W pojazdach niskopodłogowych wyposażonych w stanowisko dla podróżnych niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich pasażer powinien umożliwić takim osobom ustawienie wózka w wyznaczonym miejscu.
6. Dziecko przewożone w pojeździe w wózku dziecięcym powinno być zabezpieczone szelkami, zapobiegającymi wypadnięciu. W przypadku braku takiego zabezpieczenia dziecko należy wyjąć z wózka.
7. Znalazca rzeczy zgubionej w pojeździe powinien przekazać ją kierującemu pojazdem, który zobowiązany jest przekazać rzecz w miejsce przeznaczone dla rzeczy znalezionych, którego adres powinien zostać podany w umieszczonej w pojeździe informacji dla pasażerów.
§ 4.
Zabrania się pasażerom:
1) wsiadania do pojazdu i wysiadania z niego po sygnale odjazdu,
2) jazdy na stopniach lub zewnętrznych częściach pojazdu,
3) otwierania drzwi pojazdu w czasie jazdy,
4) zanieczyszczania pojazdu lub niszczenia jego urządzeń i wyposażenia,
5) wychylania się z pojazdu i opierania się o drzwi podczas jazdy,
6) spożywania artykułów żywnościowych, mogących zabrudzić innych pasażerów lub zanieczyścić wnętrze pojazdu,
7) grania na instrumentach muzycznych, korzystania z radioodbiorników lub zakłócania w inny sposób spokoju w pojeździe,
8) palenia tytoniu, spożywania napojów alkoholowych w pojeździe,
9) wyrzucania jakichkolwiek przedmiotów z pojazdu w czasie jazdy lub postoju,
10) prowadzenia wszelkich zbiórek pieniędzy lub jakichkolwiek rzeczy, za wyjątkiem sytuacji, w których organizator posiada stosowne upoważnienie,
11) wchodzenia do pojazdu w łyżworolkach lub wrotkach,
12) wykonywania czynności mogących narazić współpasażerów na szkody lub obrażenia,
13) wykonywania innych czynności niedozwolonych w miejscach publicznych.
§ 5.
Kierujący pojazdem:
1) niezwłocznie po zakończeniu czynności związanych ze zmianą kierunku jazdy, których dokonuje na przystanku końcowym, po opuszczeniu pojazdu przez pasażerów, obowiązany jest podjechać na przystanek dla wsiadających w celu umożliwienia osobom oczekującym na przystanku początkowym zajęcie miejsc w pojeździe,
2) zobowiązany jest do zatrzymania pojazdu tylko na przystankach komunikacyjnych lub dworcach określonych w rozkładzie jazdy, w przypadkach gdy:
- pasażer zgłosi zamiar wysiadania poprzez naciśnięcie odpowiednio oznakowanego przycisku w pojeździe,
- zbliżając się do przystanku zaobserwuje na nim obecność osób oczekujących,
3) ma prawo odmówić przewozu osób nietrzeźwych, mogących zabrudzić innych pasażerów i pojazd, zachowujących się agresywnie, bądź stwarzających inne istotne zagrożenie dla pasażerów,
4) może wezwać w szczególnych przypadkach Policję bądź Straż Miejską, celem interwencji lub zjechać z trasy przejazdu do najbliższego komisariatu Policji lub Straży Miejskiej,
5) nie powinien w czasie jazdy prowadzić rozmów, spożywać posiłków, palić tytoniu oraz sprzedawać biletów.
§ 6.
Osobom, które opuściły pojazd na wezwanie kierującego lub nadzoru ruchu, w związku z nieprzestrzeganiem przepisów § 4 lub § 5 pkt 3 oraz § 9 i 11, nie przysługuje zwrot należności za bilet.
Rozdział 3.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA SZKODY
§ 7.
1. Pasażer odpowiada za spowodowane z własnej winy uszkodzenie pojazdu lub innych urządzeń komunikacyjnych.
2. Za zmianę trasy przejazdu lub zatrzymanie pojazdu bez uzasadnionej przyczyny pasażer zobowiązany jest uiścić opłatę dodatkową w wysokości przewidzianej w taryfie przewozowej.
§ 8.
Przewoźnik i operator odpowiada za szkody poniesione przez pasażerów, a wynikające ze stanu technicznego pojazdów. Pasażer może zgłosić kierującemu pojazdem fakt powstania szkody w tym pojeździe.
Rozdział 4.
PRZEWÓZ ZWIERZĄT I BAGAŻU PODRĘCZNEGO
§ 9.
1. Pasażerowie mogą przewozić w pojazdach zwierzęta oraz bagaż podręczny, jeżeli istnieje możliwość takiego umieszczenia ich w pojeździe, aby nie utrudniały przejścia i nie narażały na zanieczyszczenie odzieży innych pasażerów, nie ograniczały widoczności kierującemu pojazdem oraz nie zagrażały bezpieczeństwu ruchu.
2. W uzasadnionych przypadkach, szczególnie przy dużej ilości pasażerów, kierujący pojazdem może odmówić przewozu bagażu o rozmiarach lub masie stanowiących utrudnienie dla przewożonych osób, tj. takich, których wniesienie/wyniesienie do/z pojazdu przez pasażera nie jest możliwe bez pomocy innych osób – nie dotyczy wózków dziecięcych i inwalidzkich.
3. Przewóz rowerów jest dopuszczony na bagażnikach przystosowanych do tego celu oraz wewnątrz pojazdu – o ile nie zachodzą szczególne okoliczności uniemożliwiające wniesienie roweru np. znaczna ilość pasażerów w pojeździe nie pozwalająca na swobodne wprowadzenie i ustawienie roweru.
4. W pojeździe można przewozić psy pod warunkiem że posiadają kagańce i trzymane są na smyczy. Inne zwierzęta muszą być umieszczone w koszach, klatkach itp., w sposób zabezpieczający przed wyrządzeniem szkody.
5. Osoba przewożąca psa ma obowiązek posiadania w trakcie przewozu ważnego zaświadczenia potwierdzającego zaszczepienie psa przeciwko wściekliźnie.
6. Nadzór nad bagażem podręcznym i zwierzętami, które pasażer przewozi przy sobie w pojeździe, należy do pasażera. Przewoźnik odpowiada za bagaż podręczny i zwierzęta tylko w przypadku, gdy szkoda powstała z winy przewoźnika.
§ 10.
1. Pasażer odpowiada za zanieczyszczenie pojazdu lub uszkodzenie jego urządzeń i wyposażenia oraz za szkody lub obrażenia odniesione przez współpasażerów (np. pogryzienie przez psa) powstałe w związku z przewozem bagażu podręcznego lub zwierząt.
2. Bagażu i zwierząt nie wolno umieszczać na miejscach przeznaczonych do siedzenia.
§ 11.
W pojazdach nie wolno przewozić:
1) przedmiotów, które mogą wyrządzić szkodę innym pasażerom lub mogą uszkodzić albo zanieczyścić pojazd (np. ostre narzędzia jak: piły, kosy lub otwarte naczynia ze smarami, farbami itp.),
2) przedmiotów cuchnących, łatwopalnych, wybuchowych, żrących, radioaktywnych, trujących oraz innych materiałów niebezpiecznych,
3) zwierząt mogących stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa i porządku, w szczególności dużych psów bez kagańca,
4) w przypadku nie stosowania się do ustaleń określonych w pkt 1, 2 i 3 – kierujący pojazdem ma prawo odmówić pasażerowi przewozu.
Rozdział 5.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 12.
1. Kontroli przewoźników w zakresie dokumentów związanych z wykonywaniem gminnego regularnego przewozu osób w publicznym transporcie zbiorowym mogą dokonywać :
1) organizator, lub osoba przez niego upoważniona,
2) funkcjonariusze Policji,
3) inspektorzy Transportu Drogowego,
4) strażnicy Straży Miejskiej.
2. Pasażer nie przestrzegający przepisów porządkowych w zakresie kontroli dokumentów przewozu osób i bagażu podlega przepisom karnym , o którym mowa w Rozdziale 10A ustawy prawa przewozowego.
3. W nieuregulowanych niniejszym regulaminem sprawach oraz w kwestii roszczeń z tytułu umowy przewozu osób mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego, ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe (t. j. Dz. U. z 2000 r., nr 50, poz. 601 z późn. zm.) wraz z przepisami wykonawczymi oraz ustawy z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym